განცხადების განხილვა
სტატუსის მაძიებლის მიერ პირადობის დამადასტურებელი ან სამგზავრო დოკუმენტის არქონის შემთხვევაში, სააგენტო ადგენს სტატუსის მაძიებლის ვინაობას. სტატუსის მაძიებლის ნამდვილი მონაცემების დადგენის მიზნით, სააგენტო სხვა ქვეყნისა და/ან საქართველოს უფლებამოსილი ორგანოდან გამოითხოვს სტატუსის მაძიებლის სამოქალაქო აქტის რეგისტრაციის მონაცემებს ან/და პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის გაცემის შესახებ ჩანაწერს/ინფორმაციას. იმ შემთხვევაში, თუ სააგენტო ვერ მოიპოვებს აღნიშნულ მონაცემებს/ჩანაწერს/ინფორმაციას, პირის ვინაობა, შესაძლოა, დადასტურდეს სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს, სამედიცინო ან საგანმანათლებლო (სააღმზრდელო) დაწესებულების უფლებამოსილი პირის ან საერთაშორისო ან არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ წარდგენილი წერილობითი ინფორმაციით, ასევე, 2 სრულწლოვანი ქმედუნარიანი პირის მიერ წარდგენილი, სანოტარო წესით დამოწმებული, წერილობითი ინფორმაციის საფუძველზე.
სტატუსის მაძიებლის ვინაობის დადგენის მიზნით, სააგენტო უფლებამოსილია, სტატუსის მაძიებელი მიიწვიოს გასაუბრებაზე, რომლის თარიღის თაობაზე მას უნდა ეცნობოს გასაუბრებამდე არანაკლებ 5 კალენდარული დღით ადრე. არასრულწლოვან ან ქმედუუნარო სტატუსის მაძიებელ პირთან გასაუბრება ტარდება მისი კანონიერი წარმომადგენლის ან მეურვის/მზრუნველის თანდასწრებით.
სტატუსის დადგენის შესახებ გადაწყვეტილების მისაღებად საჭირო ინფორმაციის მოპოვების მიზნით, სააგენტო უფლებამოსილია, გამოიყენოს საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობებისა და საკონსულო დაწესებულებების, სხვა სახელმწიფო ორგანოების, აგრეთვე, საერთაშორისო ან არასამთავრობო ორგანიზაციების დახმარება. სააგენტო ასევე უფლებამოსილია, სახელმწიფო ორგანოებისგან გამოითხოვოს ინფორმაცია სტატუსის მაძიებლისათვის სტატუსის დადგენის საკითხის საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის ინტერესებთან შესაბამისობის თაობაზე. სახელმწიფო ორგანოები ვალდებული არიან, სააგენტოს წარუდგინონ მოთხოვნილი ინფორმაცია 30 კალენდარული დღის ვადაში. აღნიშნულ ვადაში ინფორმაციის წარუდგენლობის შემთხვევაში, ითვლება, რომ არ არსებობს სტატუსის დადგენაზე უარის თქმის საფუძველი.
სტატუსის დადგენის თაობაზე ადმინისტრაციული წარმოების პროცესში სტატუსის მაძიებელი უზრუნველყოფილია სააგენტოს მხრიდან თარჯიმნის უფასო მომსახურებით. მას ასევე უფლება აქვს ისარგებლოს საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების სამართლებრივი დახმარებით.
საქართველოში კანონიერი საფუძვლის გარეშე მყოფ სტატუსის მაძიებელს, სტატუსის დადგენის შესახებ ადმინისტრაციული წარმოების განმავლობაში, საქართველოში ყოფნის ვადა ეთვლება საპატიოდ. სტატუსის მაძიებელი, რომელიც კანონიერი საფუძვლის გარეშე იმყოფება საქართველოში, არ შეიძლება გაძევებულ იქნეს საქართველოდან სტატუსის დადგენის შესახებ ადმინისტრაციული წარმოების განმავლობაში. სტატუსის მაძიებელზე სააგენტო გასცემს დროებით საიდენტიფიკაციო მოწმობას 1 წლის ვადით. სტატუსის დადგენის ან დადგენაზე უარის თქმის შესახებ გადაწყვეტილების მიღება იწვევს დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობის გაუქმებას.
ზემოაღნიშნული პროცედურების დაუცველად სტატუსი შესაძლებელია დაუდგინდეს პირს, თუ:
• 1993 წლის 31 მარტისათვის, ის მუდმივად ცხოვრობდა საქართველოში, საქართველოს მოქალაქედ არ ჩაითვალა და 1993 წლის 31 მარტის შემდეგ არ მოხსნილა საქართველოში მუდმივი რეგისტრაციიდან;

Рассмотрение заявления
Если у соискателя статуса нет удостоверения личности или проездного документа, агентство устанавливает личность соискателя статуса. Для установления истинных данных соискателя статуса агентство запрашивает у уполномоченного органа другой страны и/или Грузии данные регистрации актов гражданского состояния соискателя статуса и/или запись/информацию о выдаче документа, удостоверяющего личность. В случае, если орган не может получить указанные данные/запись/информацию, личность лица может быть подтверждена письменными сведениями, представленными государственным органом или органом местного самоуправления, уполномоченным лицом медицинского или образовательного (воспитательного) учреждения либо международной или неправительственной организации, а также на основании нотариально заверенных письменных сведений, представленных двумя совершеннолетними дееспособными лицами.
В целях установления личности соискателя статуса, агентство уполномочено пригласить соискателя статуса на собеседование, о дате которого он должен быть сообщен не менее чем за 5 календарных дней до собеседования. Собеседование с несовершеннолетним или недееспособным лицом, претендующим на статус, проводится в присутствии его законного представителя или опекуна/попечителя.
Для получения информации, необходимой для принятия решения об определении статуса, Агентство вправе использовать помощь дипломатических представительств и консульских учреждений Грузии за рубежом, других государственных органов, а также международных или неправительственных организаций. Агентство также уполномочено запрашивать у государственных органов информацию о совместимости вопроса об установлении статуса соискателя статуса с интересами государственной безопасности и охраны общественного порядка Грузии. Государственные органы обязаны в течение 30 календарных дней предоставить Агентству запрашиваемую информацию. В случае непредставления информации в указанный срок, считается, что оснований для отказа в определении статуса лица без гражданства нет.
В процессе административного производства по определению статуса, Агентство предоставляет соискателю статуса бесплатные услуги переводчика. Он также имеет право пользоваться правовой помощью международных и неправительственных организаций.
Для соискателя статуса, находящегося в Грузии без законных оснований, пребывание в Грузии во время административного производства по определению статуса сочтется простительным. Соискатель статуса, находящийся в Грузии без законных оснований, не может быть выдворен из Грузии в ходе административного производства по определению статуса. Агентство выдает временное удостоверение личности сроком на 1 год соискателю статуса. Решение об определении или об отказе в определении статуса влечет за собой аннулирование временного удостоверения личности.
Лицо без гражданства может быть наделено соответствующим статусом в обход вышеуказанных процедур, если:
• По состоянию на 31 марта 1993 г. оно постоянно проживало в Грузии, не было признано гражданином Грузии и не было снято постоянной регистрации в Грузии после 31 марта 1993 г.;