2024 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდება „საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონში შეტანილი ცვლილებების ძირითადი ნაწილი, რომელთა მიხედვითაც მარტივდება მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის მოქალაქეობის მიღება, აგრეთვე ნებისმიერი მსურველისთვის შეიცვალა მოქალაქეობის მინიჭების პროცედურაც.
ზოგადი წესით, საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭებისთვის, ნებისმიერ ადამიანს მოეთხოვება საქართველოში 10 წლიანი უწყვეტი და კანონიერი ცხოვრება. ცვლილებით ეს ვადა არ შემცირებულა ზოგადად, არამედ, მხოლოდ გარკვეული სეგმენტისთვის. კერძოდ, მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის 10 წლიანი ცხოვრების მოთხოვნა შემცირდა 5 წლის ვადით. აღნიშნულმა სიახლემ საზოგადოებაში დატოვა აღქმა, რომ ყველა მსურველისთვის შემცირდა მოთხოვნილი ბინადრობის ვადები, თუმცა, ეს ცვლილება ეხება მხოლოდ მოქალაქეობის არმქონე პირებს.
ვინ არიან მოქალაქეობის არმქონე პირები? - აქ საუბარია ადამიანებზე, რომლებიც არ არიან არც ერთი სახელმწიფოს მოქალაქეები და, იმავდროულად, რეგისტრირებული არიან საქართველოში, როგორც მოქალაქეობის არმქონე პირები. აღსანიშნავია, რომ 2023 წლის 15 ივნისის მონაცემებით, საქართველოში ამ სტატუსის მქონე სულ 527 ადამიანია რეგისტრირებული. შესაბამისად, ზემოთ მოხსენიებული საკანონმდებლო ცვლილება შესაძლოა მხოლოდ ამ ადამიანებს შეეხოს.
ამავდროულად, ბინადრობის მოთხოვნასთან ერთად მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის არ იცვლება ის სხვა საკანონმდებლო მოთხოვნები, რომელიც ზოგადად არის დადგენილი მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მოპოვებისთვის. კერძოდ, იცის ქართული ენა, ისტორია და სამართლის ზოგადი საფუძვლები; აგრეთვე, მუშაობს, ფლობს უძრავ ქონებას, ეწევა სამეწარმეო საქმიანობას საქართველოში ან ფლობს წილს ან აქციებს საქართველოს საწარმოში.
გარდა მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის დადგენილი ამ ახალი რეგულაციისა, მნიშვნელოვნად შეიცვალა თავად მოქალაქეობის მოპოვებისთვის შესაბამისი გამოცდების ჩაბარების წესიც. კერძოდ, თუკი ამ დრომდე ადამიანს განცხადება უნდა შეეტანა ნატურალიზაციაზე, გადაეხადა შესაბამისი საფასური და შემდეგ ჩაებარებინა გამოცდები, ცვლილების თანახმად, განმცხადებელი პირველ რიგში აბარებს გამოცდას ქართულ ენაში, ისტორიასა და სამართლის ზოგად საფუძვლებში და მხოლოდ ამ გამოცდების წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში შეუძლია მიმართოს სააგენტოს მოქალაქეობის მინიჭების თაობაზე. აღნიშნული გამოცდის შედეგები მოქალაქეობის მინიჭების განაცხადისთვის ძალაშია ერთი წლის განმავლობაში.
ამავდროულად, მოქალაქეობის მინიჭებაზე უარის თქმის შემთხვევაში განმცხადებელს უწევდა 1 წელი ლოდინი ხელახალი მიმართვისთვის, ხოლო ცვლილებების ამოქმედების შემდგომ ეს ვადა ნახევრდება და პირს  6 თვის გასვლის შემდგომ შეუძლია თავიდან წამოიწყოს მოქალაქეობის მინიჭების პროცედურა.

As of January 1, 2024, significant amendments to the Organic Law of Georgia 'On Georgian Citizenship' will take effect. These changes aim to simplify the acquisition of citizenship for stateless individuals and modify the citizenship-granting process for all applicants.
Generally, to acquire Georgian citizenship under the regular procedure, an individual must reside in Georgia continuously and legally for 10 years. However, with recent changes, this duration remains unchanged for the general population and is specifically adjusted for a certain segment. In particular, the 10-year residence requirement for stateless persons has been reduced by 5 years. Although there might be a public perception that the mandatory residency period has been shortened for all applicants, it is crucial to clarify that this modification exclusively applies to stateless individuals.
It is important to clarify who qualifies as stateless persons. Here, we are referring to individuals who are not citizens of any state and, concurrently, are registered in Georgia as stateless persons. Notably, as of June 15, 2023, a total of 527 people hold this status in Georgia. Therefore, the proposed legislative change may only impact individuals with stateless status.
At the same time, the residency requirement for stateless persons does not alter the other legal requirements generally established for acquiring citizenship under the standard procedure. Specifically, applicants should have knowledge of the Georgian language, history, and basic principles of law. Additionally, applicants are required to be engaged in work, own real estate, participate in entrepreneurial activities in Georgia, or hold shares or stocks in a Georgian enterprise.
Furthermore, there have been significant changes to the process of obtaining citizenship, including the procedure for passing relevant exams. Previously, individuals were required to submit a naturalization application, pay the appropriate fee, and then proceed to take the exams. However, under the recent amendment, applicants are now required to first successfully pass exams in the Georgian language, history, and general principles of law. Only after successfully completing these exams can the applicant submit their citizenship application to the relevant agency. The results of the aforementioned tests remain valid for one year for the purpose of the citizenship application.
At the same time, in the event of a citizenship application being denied, the applicant previously had to wait for one year before reapplying. With the recent changes, this waiting period has been reduced by half, allowing the individual to initiate the citizenship application procedure again after six months.