2023 წელს, პირველად, ორგანიზაცია „უფლებები საქართველოს“ მიერ წარდგენილი ინფორმაციის საფუძველზე, „მოქალაქეობის არმქონეობის შესახებ ევროპულმა ქსელმა“ (European Network on Statelessness) საქართველო შეიყვანა ევროკომისიისათვის წარდგენილ ანგარიშში, რომელიც ევროკავშირის გაფართოების პროცესში მონაწილე ქვეყნების შესახებ მომზადდა. ანგარიშის მიზანია, ხელი შეუწყოს ევროკომისიას 2023 წლის გაფართოების პაკეტის მომზადებაში, რომელიც მიმდინარე წლის შემოდგომაზე გამოქვეყნდება და შეაფასებს საქართველოს პროგრესს ევროკავშირში გაწევრიანების კრიტერიუმების დაკმაყოფილების მიმართულებით.
„მოქალაქეობის არმქონეობის შესახებ ევროპული ქსელი“ ევროკომისიას ყოველწლიურად წარუდგენს წერილობით ანგარიშს ევროკავშირის გაფართოების პროცესში მონაწილე ქვეყნებში მოქალაქეობის არმქონეობის დაძლევის მიმართულებით მიღწეული პროგრესის შესახებ. მიმდინარე წელს, პირველად, ანგარიშში აგრეთვე აისახა ინფორმაცია საქართველოს შესახებ, რომელიც, მათ შორის, ეყრდნობა „უფლებები საქართველოს“ მიერ მიწოდებულ ინფორმაციას.
ანგარიშში ყურადღება გამახვილდა საქართველოში მოქალაქეობის არმქონეობის დაძლევის მიზნით გადადგმული ისეთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯების შესახებ, როგორებიც არის მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის განსაზღვრის პროცედურის დანერგვა და იმპლემენტაცია, სტატუსის მქონე პირებისთვის სხვადასხვა სახელმწიფო სერვისზე წვდომის უზრუნველყოფა, მოქალაქეობის არმქონე/უდოკუმენტო პირების იდენტიფიცირებისა და დოკუმენტირებისთვის „კარდაკარ“ კამპანიის განხორციელება, ასევე, მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის შესაბამისი სტატუსის დადგენისა და საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭების შესახებ განცხადების წარდგენისთვის განსაზღვრული მომსახურების საფასურის გაუქმება. განაცხადში ასევე გამახვილებულია ყურადღება სახელმწიფოს მიერ გადასადგმელ შემდგომ ნაბიჯებზე.
საქართველოსთან ერთად, ევროკომისიისთვის წარდგენილი განაცხადი მოიცავს ინფორმაციას კოსოვოს, მონტენეგროს, სერბეთის, ჩრდილოეთ მაკედონიის, ალბანეთის, ბოსნია და ჰერცეგოვინას, უკრაინისა და მოლდოვის რესპუბლიკის შესახებ და ეფუძნება აღნიშნულ ქვეყნებში მომუშავე, ქსელის წევრი ორგანიზაციების, მათ შორის, „უფლებები საქართველოს“ მიერ წარდგენილ ინფორმაციას.
„უფლებები საქართველო“ მოქალაქეობის არმქონეობის საკითხზე მომუშავე ორგანიზაციების ევროპულ ქსელს (European Network for Statelessness) 2021 წელს შეუერთდა. ქსელი 41 ქვეყანაში მოქმედი 180-ზე მეტი სამოქალაქო ორგანიზაციისა და ინდივიდუალური ექსპერტის გაერთიანებას წარმოადგენს, რომლის მიზანიც ევროპის მასშტაბით მოქალაქეობის არმქონეობის პრობლემის აღმოფხვრა და მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის საერთაშორისო ნორმებით გარანტირებულ უფლებებზე წვდომის უზრუნველყოფაა.

For the first time, in 2023, the European Network on Statelessness (ENS) included Georgia in the submission to inform the European Commission 2023 Enlargement Package based on the information provided by “Rights Georgia”.
European Network on Statelessness annually introduces a written submission to the European Commission on progress towards addressing statelessness in Enlargement countries. This year, for the first time, information about Georgia was reflected in the written submission, which, among other sources, is based on the information provided by “Rights Georgia”.
In the written submission it was highlighted that important steps had been taken to eliminate statelessness in Georgia, such as the introduction and implementation of the statelessness determination procedure (SDP), providing access to a number of state services for stateless persons, conducting a door-to-door campaign to identify and document stateless/undocumented persons, as well as the omission of the service fee for the submission of an application to establish the status of a stateless person and granting Georgian citizenship under the regular procedure. The submission also focuses on the next steps to be taken by the State.
Alongside Georgia, the submission includes information about Kosovo, Montenegro, Serbia, North Macedonia, Albania, Bosnia and Herzegovina, Ukraine, and the Republic of Moldova and is based on the information provided by the Network member organizations working in these countries, including “Rights Georgia”.
“Rights Georgia” joined the European Network on Statelessness in 2021. The network is a union of more than 180 civil organizations and individual experts operating in 41 countries, with the aim to eliminate the problem of statelessness throughout Europe and ensure access to rights guaranteed by international laws for stateless persons.