მიმდინარე წელს, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (UNHCR) მხარდაჭერით, მოქალაქეობის არმქონე/უდოკუმენტო პირების იდენტიფიცირებისა და დოკუმენტირებისთვის „კარდაკარ“ კამპანია, სლოგანით - „დააფიქსირე შენი არსებობა“ განახორციელა.
კამპანია აპრილი-დეკემბრის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობდა და მის მიზანს მოქალაქეობის არმქონეობის აღმოფხვრა, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში უდოკუმენტო პირების გამოვლენა და მათი დოკუმენტირების უზრუნველყოფა წარმოადგენდა.
სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მობილური ჯგუფები, კამპანიის მიმდინარეობისას, რეგიონებში მოქალაქეობის არმქონე პირების იდენტიფიცირებას, მოქალაქეობრივი სტატუსის განსაზღვრასა და დოკუმენტირებას უზრუნველყოფდნენ. კამპანიის ფარგლებში, სააგენტოს მიერ გამოვლენილმა პირებმა სრულიად უფასოდ მიიღეს პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი.
„კარდაკარ“ კამპანიის განხორციელება საქართველოს მთავრობის მიერ 2019 წელს, მოქალაქეობის არმქონე პირების შესახებ მაღალი დონის სეგმენტის ფარგლებში აღებულ ვალდებულებას წარმოადგენდა, რომლის მიზანიც სწორედ მოქალაქეობის არმქონე პირების იდენტიფიცირება და დოკუმენტირება იყო.
სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ინფორმაციით, საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირების რაოდენობა მცირეა, თუმცა, სახელმწიფო იღებს შესაბამის ზომებს, რათა საქართველოში მცხოვრები თითოეული მოქალაქე იყოს რეგისტრირებული და ფლობდეს პირადობის დამადასტურებელ დოკუმენტს, გახდეს საზოგადოების სრულფასოვანი წევრი, ისარგებლოს მისთვის კანონით მინიჭებული უფლებებითა და ყველა სახელმწიფო სერვისით.

“Door-to-door” Campaign Was Implemented to Identify and Document Stateless Persons in Georgia
This year, the Public Service Development Agency of the Ministry of Justice of Georgia, with the support of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), implemented a “door-to-door” campaign to identify and document stateless/undocumented persons.
The campaign was carried out throughout the country in April-December and its goal was to eliminate statelessness, identify undocumented persons in different regions of Georgia and ensure their documentation.
During the campaign, the mobile teams of the Public Service Development Agency identified stateless persons in the regions and determined and documented their citizenship status. Within the campaign, the persons identified by the Agency received an identity document for free.
Implementation of the “door-to-door” campaign was a result of the pledge submitted by the Government of Georgia in 2019, at the High-Level Segment on Statelessness with the aim to identify and document stateless persons.
According to the Public Service Development Agency, the number of stateless persons in Georgia is small, however, the State takes necessary measures so that every citizen living in Georgia is registered and has an identity document, becomes a full-fledged member of society, enjoys rights granted by legislation and all state services.